Tutankamon je umrl zaradi okužbe rane, ki je nastala pri poškodbi na nogi. Star je bil približno 19 let.
Tutankamon je živel v obdobju, v katerem je prihajalo do verskih in političnih sprememb.
Vračali so se k tistemu, kar so imeli že stoletja, torej politeističnemu sistemu verovanja.
Tutankamon je pri starosti dobrih deset let zasedel prestol kot najmlajši faraon.
Kot majhen otrok seveda ni znal voditi države, niti imel vpliva na odločitve. Faraon je bil tisti, ki opravlja dolžnost zgolj s svojo navzočnostjo, medtem ko odločitve, vladanje in vse, kar je povezano tako z verskim sistemom države kot tudi s političnim, pa v rokah drugih ljudi. To je bil predvsem svečenik in vezir Aj, ki je tudi nasledil Tutankamona. Skrbel je za verske reforme, glavno besedo pa je imel general Horemheb, ki je pozneje prav tako postal faraon.
Tutankamon je imel verjetno zelo majhen vpliv na velike odločitve. Taki primeri so znani tudi iz drugih kraljestev, da je po nasledstvu prišel na prestol otrok, ni imela pa zares nobene moči, ampak so v njegovem imenu vladali drugi. Vzroki njegove smrti so še vedno skrivnost, saj je mumificirano truplo v izredno slabem stanju. Vse kaže, da ni umrl zaradi poškodb na glavi, ampak zaradi okužbe rane, ki je nastala pri poškodbi na nogi.
Photo by AXP Photography on Unsplash“Luxor City, Luxor, Egypt“
Arheologi domnevajo, da je Tutankamonova smrt vse presenetila, nanjo niso bili pripravljeni, zato je postopek priprave mumije za pokop in spremstvo v onostranstvo, potekalo v naglici in zelo hitro
Samo mumificiranje ni potekalo po takratnih pravilih, kakor so ga izvajali pri drugih faraonih. Pravilni postopek mumificiranja je bil daljši od dveh mesecev.
V Tutankamonovem primeru pa je potekal postopek mumificiranja zelo hitro, saj je faraonovo telo zelo slabo ohranjeno.
Tudi grobnica je bila narejena po hitrem postopku, strokovnjaki trdijo celo, da ni dokončana.
Egipčanom je uspelo dokončati le nekaj posvetnih prostorov, samo enega pa so okrasili s posebnimi poslikavami.
Prav tako so bili predmeti v grobnici zelo na hitro zloženi po posameznih prostorih.
Morda so več časa namenili samemu pokopu faraona. V krsto so ga kot mumificirano truplo primerno položili, bogato okrasili, dali nato najprej v drugo in kasneje še v tretjo krsto.
Sledilo je polaganje vseh treh krst v obilen kamnit sarkofag.
Tega so zaprli z različnimi lesenimi skrinjami, popisanimi v lesu z besedili iz Knjige mrtvih.
Kmalu po tem, ko so faraone pokopali, je prišlo do plenjenja njihovih grobnic.
Iz tega izhaja sklepanje arheologov sodobnega časa, da so imeli pri plenjenju »prste vmes« ravno tisti ljudje, ki so pokopavali faraone ali bili blizu graditeljem grobnic. Samo te skupine ljudi so namreč razpolagale s podatki o tem, kje ležijo grobnice in kakšen je vhod.
V Tutankamonovi grobnici niso našli prav nobenih papirusov, kar je bila sicer navada v Starem Egiptu, da so ob pokojnike položili papiruse z bogatimi napisanimi vsebinami iz Knjige Mrtvih.
Del besedila iz te knjige je napisan celo v notranjosti njegove znamenite posmrtne maske.
Photo by Robert Thiemann on Unsplash“Mask”
Mistika izbranih bobnov in taktov, bogastvo starodavnih kadil in zgodbe iz starega Egipta nas lahko popeljejo skozi tisočletne sipine … v neskončne puščavske daljine …
Iskati neznano in hkrati preprosto:
“najti sebe, v enem izmed ponavljajočih se ciklov življenja in smrti.”