Nihče si ni misli, da se bo narava v teh februarskih dneh, ko pišemo leto 2023, tako poigrala z ljudmi in njihovimi nepremičninami, na področju Turčije in Sirije. Podrle so se hiše, stolpnice s stanovanji, vile, trgovski centri, šole, vrtci in celo bolnice. Priča smo ruševinam celih mest.
Turčija, obmorska država, ki leži tako v Evropi kot tudi v Aziji. Kar 75 % vsega prebivalstva živi v mestih. Njena prestolnica je Ankara.
Photo by inlovew photography on Unsplash“Beştepe, Millet Câmii Beştepe, Papatya Sokak, YA“
Leta 2021 so prešteli v tej državi, kar 84,78 mio prebivalcev.
Za primerjavo v Nemčiji so jih istega leta namerili 83,2 mio in v Rusiji 143,4 mio.
6. februar 2023 se bo v zgodovino Turčije vpisal kot dan, ki ga Turki in njegovi prebivalci ne bodo nikoli pozabili. Za dobro jutro sta prebivalce prebudila dva močna potresa z močjo 7,8 in 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici. Okoli 17.30 pa se je zgodil nov potres z magnitudo 5,5 po Richterjevi lestvici.
Zgodovina našega planeta priča o, kar pet potresih, ki so bili, prav tako kot ta pred kratkim v Turčiji in Siriji, zelo močni in uničujoči.
Photo by Dave Goudreau on Unsplash
Potresi so poleg poplav, ena najhujših naravnih nesreč.
Najmočnejši potresi doslej so bili zabeleženi:
v Čilu leta 1960 (9,5 stopinje po Richterjevi lestvici),
Aljaski leta 1964 (9,2 stopinje po Richterjevi lestvici),
Sumatri leta 2004 (9,2 stopinje po Richterjevi lestvici),
Kamčatki leta 1952 (9 stopinj po Richterjevi lestvici)
in na Japonskem leta 2011 (9 stopinj po Richterjevi lestvici).
Potres v Čilu leta 1960
22. maja 1960 – Čile. Uničujoč potres z magnitudo 9,5 stopinje po Richterjevi lestvici. Sprožil je 25- metrov visok cunami, ki je prizadel obalo južnega Čila in tudi Havaje. Poleg tega še Novo Zelandijo, Avstralijo, Japonsko in Filipine. Nekaj dni kasneje pa je v Čilu izbruhnil še vulkan.
Photo by Olga Stalska on Unsplash“Torres del Paine National Park, Chile“
Potres na Aljaski leta 1964
27. marec 1964 – Aljaska. Njegova magnituda je bila 9,2 stopnje po Richterjevi lestvici. Najbolj prizadeto je bilo mesto Anchorage. Tudi tu je potres ustvaril, kar 60 metrov visok cunami.
Opustošena je bila obala Aljaske, eden izmed manjših cunamijev pa se je preselil tudi na področje dela obale Kanade.
Photo by Hari Nandakumar on Unsplash“Denali National Park and Preserve, United States“
Potres na Sumatri leta 2004
26. december 2004 – Indijski ocean. Magnituda tega potresa je bila med 9,1 in 9,3 stopnje po Richterjevi lestvici. Cunami, ki je sledil, je segal v višino okoli 30 metrov. Poleg tega je prizadel ogromno škodo na nepremičninah in povzročil smrt tisoče ljudi na obalah Tajske, Šrilanke, Indonezije in na Maldivih.
Photo by Todd Turner on Unsplash“
Potres na Kamčatki leta 1952
4. novembra 1952 – Kamčatka, dežela tisočerih vulkanov in vročih gejzirjev ter neskončnih in čistih deročih rek, kjer kraljujejo lososi.
Njegova magnituda je bila 9 stopinj po Richterjevi lestvici. Tudi na tem vzhodnem ruskem polotoku je nastal mogočen cunami, ki je s svojo močjo prizadel Aljasko in Čile ter Novo Zelandijo.
Photo by Mariya Tereshkova on Unsplash“Gorely, Камчатский край, Россия“
Potres na Japonskem leta 2011
11. marca 2011 – Japonska, dežela vzhajajočega sonca. Potres z magnitudo 9 stopinj po Richterjevi lestvici je dodobra opustošil številno naseljena Japonska mesta. Dežela z morsko obalo, dolgo skoraj 30.000 km, in s 6852 otoki, ki bogatijo pacifiški ocean.
Na Japonskem živi, kar 120 milijonov ljudi. Domačini veljajo za zelo izoliran narod, z bogato kulturo in zgodovino.
Ena izmed najbolj prepoznavnih arhitektur Japonske je prav gotovo pagoda.
Gradili so jih iz lesa ali kamna. Predvsem lesene so zgrajene na način, da se v primeru potresa gibljejo okoli svoje sredinske osi in s tem blažijo pritiske potresa na samo gradbeno konstrukcijo.
Japonska leži na izjemno potresno izpostavljenem območju in so, zato skozi zgodovino izumili gradnjo raznovrstnih nepremičnin na način, ki omogoča, da stavba zdrži svojo prvotno obliko in kljubuje rušilnim močem, ki jih imajo potresi.
Photo by David Edelstein on Unsplash“Fujiyoshida, Japan“
ZANIMIVOST:
Ste morda vedeli, da se velikost tako imenovane japonske nepremičnine – pagode, meri v Kenih?
Osnovna enota KEN namreč označuje razdaljo med dvema nosilnima stebroma tradicionalne japonske hiše.
Posledice uničujočega potresa so leta 2011 občutili tudi v jedrski elektrarni Fukušima, saj so zaznali kar 1000-krat povečano sevanje.
Zaradi tega so morali ob tem dogodku Japonci evakuirati celotno območje Fokušime v radiju 25 kilometrov. Cunami, ki je ob tem nastal, pa je bil visok 30 metrov.
Izselili so prebivalce vseh mest na tem območju.
Zapustiti so morali svoje domove, hiše in stanovanja.
Vse te zapuščene nepremičnine so v tistem času postale mesta duhov.
Photo by Samuel Sng on Unsplash“
Ne nazadnje nas potresi skozi zgodovino in vse do danes opozarjajo, da je narava močnejša od človeka in da v boju vedno zmaga le močnejši …
Pa si poglejmo posledice potresa na Japonskem v naslednjem videu:
Zato ni odveč ponovno opozoriti na pomembnost kvalitetne protipotresne gradnje novih nepremičnin in v primeru nakupa starih, je vsekakor dobrodošlo Vašo pozornost usmeriti tudi na statično stabilnost objekta, ki Vam tudi v primeru potresa zagotavlja ustrezno varnost.
V primeru, da ste v dilemi in se ne morete odločiti, katera nepremičnina je za Vas najprimernejša, smo tu za Vas.
Nepremičninska družba Studio da Vinci d.o.o., z dolgoletnimi izkušnjami na področju nepremičnin in s strokovnjaki ter inženirji iz različnih področij, Vam lahko pomagamo izbrati in kupiti za Vas najprimernejšo nepremičnino.
Varnost in udobje doma sta namreč na prvem mestu.